Zakładanie trawnika z rolki – trawniki dostarczane w rolkach są uprawiane przez specjalistyczne firmy na dużych powierzchniach, kiedy grubość darni jest już odpowiednia, a system korzeniowy dobrze zawiązany. Gotowy trawnik zostaje wycięty wraz z cienką warstwą gleby i zrolowany. Zamawiając trawnik trzeba przewidzieć ok. 5% nadwyżki powierzchni.
Jakość przygotowania gleby jest niezwykle ważna zanim rozpocznie się najważniejsza operacja układania, należy się upewnić, czy parametry gleby są odpowiednie do założenia trawnika. Ważny jest tutaj właściwy współczynnik pH, który powinien wynosić ok. 6. Poza tym wierzchnia warstwa o grubości ok. 10 cm powinna dobrze spulchniona i przepuszczalna. W przeciwnym razie na trawniku zaczną powstawać zastoje wody i trawa zacznie gnić. Korzenie, kamienie i większe bryły ziemi powinny być po spulchnieniu dokładnie wybrane. Powierzchnię przyszłego trawnika trzeba dobrze wyrównać i ubić. Najlepiej użyć do tego walec ręczny oraz niwelator, dostępne do wypożyczenia w naszej bazie.* Zastosowanie mineralnego nawozu wieloskładnikowego zapewni trawie składniki pokarmowe w fazie wzrostu. Tutaj polecamy nawóz Barenbrug Barfertile start. Przed rozpoczęciem układania rolek trawy, podłoże powinno być nieco nawilżone.
Zakładanie trawnika z rolki należy rozważyć założenie siatki na krety, która pomoże nam uniknąć spotkania z niechcianymi lokatorami na naszym ogrodzie. Proces zakładania siatki na krety zaczynamy od jej wyboru. Polecamy siatki 33g i 40 g, wykonane z solidnego materiału polipropylenowego.
Sposobów na zakładanie siatki na krety jest kilka my polecamy, najbardziej optymalny – kładziemy siatkę 15-20 cm pod planowanym trawnikiem, tak aby w przyszłości nie kolidowała ona z żadnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Teren przygotowujemy podobnie jak pod trawnik, oczyszczamy i wyrównujemy. Rozwijając siatkę pamiętajmy żeby rozwijać ją w taki sposób, aby pasy były jak najdłuższe. Kawałki siatki kładziemy na zakładkę 10 – 15 cm tak, aby nie było przerw pomiędzy pasami kładzionej siatki. Siatkę na krety mocujemy plastikowymi szpilkami na każdym rogu oraz na łączeniach, przysypujemy ziemią.
Rolkę trawnika zaczyna się rozwijać od najdalej położonego miejsca w ogrodzie, aby uniknąć chodzenia po świeżo położonej trawie. Należy zwrócić uwagę, aby trawnik dobrze przylegał do innych nawierzchni lub wydzielonych obszarów ogrodu. Darń przycina się nożem albo szpadlem. Należy pilnować, aby pasy trawnika ściśle do siebie przylegały. Nowo położony trawnik należy dobrze docisnąć do podłoża tak aby korzenie połączyły się z glebą. Możemy użyć do tego walca którym przejeżdżamy wzdłuż i w szerz.
Najważniejszym aspektem całego procesu jest podlanie trawnika. Zaleca się użyć od 15 do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Trawę należy podlewać często, obficie i regularnie. Proces wykonywać do momentu ukorzenienia się trawy. Przy zakładaniu trawnika można zainwestować w automatyczne podlewanie ogrodu, które pozwoli na dużą oszczędność czasu, pieniędzy i równomierne nawodnienie.