Parametry źródła wody - najważniejszy pomiar dla systemu nawadniania
Jeśli ktoś zabiera się za system nawadniania bez poznania lub założenia parametrów źródła wody, nastawią się na loterię - zadziała, nie zadziała...
Każdy kto jest zdecydowany na wykonanie systemu automatycznego nawadniania musi zdawać sobie sprawę z tego, że sukces tej inwestycji zależy od prawidłowego projektu (o projektach możesz poczytać więcej tutaj) poprzedzonego wykonaniem pomiaru parametrów źródła wody. Pomiar ten wykonuje się dla ogrodów, w których źródłem wody będzie przyłącze do sieci wodociągowej. W przypadku zastosowania pompy (do zbiornika/studni) parametry jesteśmy w stanie odczytać bezpośrednio z krzywej wydajności podanej przez producenta. Jeżeli natomiast zamierzamy wykorzystać sieć wodociągową odczyt parametrów nie jest już taki oczywisty jak najczęściej się wydaje…

Dla zraszaczy operujemy wartościami ciśnienia dynamicznego (bar/atm) oraz wartościami przepływu wody na źródle podawanymi np. w l/min. Z pozoru przyjemnie brzmiące parametry tak naprawdę nie mają prostej natury. Standardowo ciśnienie jakie możemy samodzielnie odczytać dla sieci wodociągowej to ciśnienie statyczne, czyli takie, w którym woda jest w stanie spoczynku. Wartość tego ciśnienia zawsze jest wyższa od wartości ciśnienia dynamicznego, a zależność między nimi niestety nie jest standardowa. Oznacza to, że nie możemy przyjąć wartości ciśnienia dynamicznego opierając się na wartości ciśnienia statycznego. Ponieważ w systemie nawadniającym woda jest w ruchu dla pełnej gwarancji działania systemu powinniśmy zmierzyć ciśnienie dynamiczne – odczyt tej wartości jest jedynym sposobem na ocenę przydatności danego źródła na potrzeby nawadniania. Dodatkowo żeby było mniej przyjemnie wartości ciśnienia dynamicznego i przepływu są odwrotnie proporcjonalne – w uproszczeniu oznacza to, że gdy ciśnienie spada (spada zawsze przy zwiększaniu poziomu odkręcenia kranu) to przepływ rośnie. Aby złapać wartość odpowiednią dla systemu nawadniania, czyli odpowiedni przepływ przy jednocześnie odpowiednim ciśnieniu dynamicznym potrzebny jest specjalny przyrząd. Dopiero tak odczytane parametry dają nam wyraźny obraz na temat naszego źródła, oraz pozwalają na określenie jego faktycznej wydajności – odnosząc się oczywiście do jego przydatności jako źródła dla systemu nawadniającego.
Zobacz jak wygląda pomiar i posłuchaj dlaczego to takie ważne
Skontaktuj się z Nami żeby dowiedzieć się więcej na temat pomiarów
- bez pomiaru możemy jedynie orientacyjnie określić parametry na jakich oprzemy projekt nawadniania (bardzo często zdarza się, że przyjęte w ten sposób parametry są dalece odległe od parametrów faktycznych)
- unikniemy przepłacenia przy instalacji systemu (jeżeli wiemy jak wydajne jest źródło to możemy dostosować ilość elementów w tym sekcji do konkretnych parametrów)
- unikniemy niespodziewanych kosztów po zakończeniu instalacji (znając parametry źródła wiemy czy jest ono wydajne czy też nie, w przypadku gdy stawiamy system „w ciemno” często konieczne jest dostosowanie źródła wody do minimalnych parametrów potrzebnych aby system w ogóle odpalił)
- jeżeli źródło jest mało wydajne od razu wiemy, że wykonanie systemu będzie zwiększone o koszt przygotowania źródła wody (np. wprowadzenie zbiornika z pompą zamiast instalacji systemu bezpośrednio na sieci wodociągowej), informacja ta pozwoli inwestorowi na oszacowanie realnych kosztów wykonania systemu oraz sensownym rozłożeniu prac na etapy w przypadku gdyby początkowo założony budżet został przekroczony ze względu na konieczność uwzględnienia dodatkowych elementów.
Pomiary wykonujemy w Krakowie i okolicach, po wykonaniu pomiaru wydajemy specjalnie przygotowany protokół wyczerpująco opisujący dane źródło wody pod cele nawodnienia.
W przypadku gdy pomiar nie jest możliwy w Twoim miejscu zamieszkania/inwestycji – nie martw się! Przygotowujemy projekty na założonych lub częściowo założonych parametrach szczegółowo informując klienta jaki zakres dodatkowych elementów będzie należało uwzględnić jeżeli proponowane źródło okaże się nie wydajne. Często zdarza się tak, że klienci od razu wybierają alternatywne źródło wody np. zbiornik na wodę deszczową, studnie głębinową – dla takiego założenia wykonanie pomiarów nie jest konieczne.
Jeżeli planujesz instalacje zbiornika na wodę deszczową, który ma służyć nawadnianiu Twojego ogrodu konieczne jest wybranie jego odpowiedniej wielkości – zapraszamy do kontaktu, z chęcią wskażemy odpowiednią pojemność zbiornika na cele nawadniania.
W tym miejscu znajdziesz przykładowy protokół paramentów wody wykonany przez Nas.
Nie ma problemu, mamy je w ofercie. Tutaj znajdziesz go w naszym sklepie. Jesteś firma z branży? Odezwij się do nas, zrobimy Ci specjalną cenę na ten przyrząd!