Poradniki

Pielęgnacja trawnika po zimie

Pielęgnacja trawnika po zimie

Jak pielęgnować trawnik po zimie  ?
Rozpoczynając pielęgnacja trawnika po zimie musimy zdać sobie sprawę że będzie wymagała od nas największych nakładów pracy. To od nas zależy jak będzie wyglądał przez cały sezon. Prace na trawniku rozpoczynamy od oceny stanu trawnika, sprawdzając czy są widoczne ślady chorób, kretowiska lub inne ubytki. Naprawiamy je w pierwszej kolejności przy okazji  usuwając uschnięte liście oraz obumarłe części traw.
Kiedy temperatura gleby osiągnie 7-10 stopni Celsjusza możemy rozpocząć zabiegi agrotechniczne na trawniku. Jednym z nich jest zabieg wertykulacji.

Czym jest zabieg wertykulacji ?
Wertykulacja to pionowe nacięcia darni na głębokość 4-6 cm, ( głębokość pracy nie powinna być większa niż długość systemu korzeniowego) mającej na celu usunięcie części martwych roślin, mchu i filcu. Poprzez ten zabieg wertykulacji poprawimy dostęp wody, powietrza i nawozów do systemu korzeniowego. Zabieg wertykulacji zaleca się aby zrobić go po pierwszym wiosennym koszeniu. Musimy być świadomi tego, że trawnik po zabiegu wertykulacji nie będzie wyglądać korzystnie. Jednak nie na długo, szybko się odbuduje i odwdzięczy się  pięknym wyglądem w sezonie.

Wertykulator możesz wypożyczyć w naszej wypożyczalni urządzeń ogrodniczych w Krakowie klikając tutaj!

Pierwsze koszenie po zimie
Kiedy ? Wtedy kiedy źdźbła trawy osiągnął wysokość od 7-8 cm. Musimy pamiętać, że gwarancją zdrowego i ładnego trawnika jest przede wszystkim regularne koszenie nie więcej niż 30 % długości źdźbła.  Jak często powinniśmy kosić ?
Wszystko zależy od rodzaju trawnika i jego przeznaczeniu oraz od warunków atmosferycznych panujących w danym momencie.  Przyjmuje się że trawnik ozdobny powinniśmy kosić 2 -3 razy w tygodniu a rekreacyjny raz. Natomiast zasada jest jedna im częściej tym lepiej. Lepsze jest częstsze koszenie i łagodniejsze, niż rzadsze a bardziej agresywniejsze. Podczas naszej nie obecności, gdy trawnik nie będzie koszony przez dłuższy czas, musimy kosić go stopniowo.

Nawożenie trawnika
Kiedy nasz trawnik został uprzątnięty i wykonane wszystkie zabiegi regeneracyjne przyszedł czas na uzupełnienie wartości odżywczych trawnika. Szczególnie istotne jest to na wiosnę, gdyż w miesiącach zimowych z profilu glebowego został wypłukany azot – pierwiastek odpowiedzialny za zielona barwę i intensywny wzrost murawy. Ważne są także inne pierwiastki, np. fosfor – stymuluje rozwój systemu korzeniowego oraz potas – wspomaga wzrost trawy, uodparniając ją na przymrozki, suszę i choroby. W celu uzyskania równego i zdrowego efektu stosujmy nawozy w których oznaczenie N-P-K nie jest wyższe niż 15. Ważne, aby nawóz był rozsypywany równomiernie na powierzchni trawnika do tego celu dobrze jest użyć siewnika.

Piaskowanie trawnika
Jednym z ostatnich zabiegów związanych z regeneracją trawnika jest jego piaskowanie. Piaskowanie polega na pokryciu trawnika cienką warstwą piasku płukanego, którego granulacja powinna być w zakresie od 0 do 2 mm. Zabieg piaskowania wykonujemy po wertykualcji i zebraniu obumarłych części trawy. Dzięki temu piasek skutecznie wypełnia przestrzeń pomiędzy węzłami krzewienia. Piaskowanie lub tzw. Top-dressing stosujemy również po wysiewie nasion traw – dzięki czemu nasiona traw są osłonięte przed niekorzystnymi warunkami i mają zapewnioną wilgoć.

Piaskarkę możesz wypożyczyć w naszej wypożyczalni maszyn i urządzeń ogrodniczych w Krakowie klikając tutaj!

Nawożenie trawnika jesienią

Podobnie jak wszystkie rośliny ogrodowe, trawa wraz z końcem sezonu letniego stopniowo przygotowuje się do zimowego spoczynku, gromadząc w korzeniach wodę i składniki odżywcze oraz spowalniając rozwój. W okresach jesieni tak jak w innych okresach roku stosujemy bezpieczne i biologiczne nawozy organiczne lub organiczno-mineralne, które w swoim składzie zawierają zwiększoną dawkę potasu i fosforu, które zwiększają odporność roślin na choroby oraz powodują lepsze przezimowanie traw. Przy wyborze nawozu musimy zwrócić uwagę aby nie zawierał azotu. Brak azotu da nam pewność, że trawa nie będzie pobudzona do wzrostu i nie zostanie uszkodzona po nadejściu pierwszych mrozów. Jesienne nawozy do trawników można stosować od połowy sierpnia do początku października, najlepiej dwukrotnie w dawce podanej przez producenta – zwykle jest to 20-40 g/m2. Przed nawożeniem trawnik powinien być nisko skoszony i suchy. Granulki nawozu rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni trawnika. Najlepiej zrobić to specjalnym siewnikiem. Przy ręcznym rozsypywaniu najlepiej zastosować metodę na krzyż. Po nawożeniu trawę trzeba dokładnie podlać wodą.

Rada – przed zimą należy dokładnie zgrabić trawnik z liści , wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo zadomowienia się niechcianych chorób po okresie zimowym – od tego zaczyna się pielęgnacja trawnika po zimie.