Szkolenia, Wydarzenia

Szkolenia Blue Garden 2023 – relacja

Szkolenia Blue Garden 2023 relacja

Jak co roku nasza firma Blue Garden zorganizowała cykl szkoleniowy dla branży ogrodniczej. Tym razem odbyły się one w dniach 21-25 lutego 2023. Szkolenia Blue Garden prowadzimy od 2015 roku, wiec była to już 8 edycja szkoleń! Każdego roku staramy się je dopracować i ulepszyć na tyle, na ile to możliwe. W tym sezonie trafiła się nam znakomita grupa uczestników wiec tym bardziej nie mogliśmy zawieść ich oczekiwań. Przez te kilka dni poznaliśmy około 40 osób z prawie całego kraju.  Przygotowaliśmy dla Was krótka relację z tego czasu.

Jakie szkolenia odbyły się w sezonie 2023?

  • Projektowanie systemów automatycznego nawadniania
  • Budowa oczek wodnych i stawów kąpielowych
  • Dobór i montaż oświetlenia 12V

Dodatkowo, cykl szkoleniowy uzupełniliśmy szkoleniami prowadzonymi przez firmy partnerskie:

  • Nowe metody sterowania nawadnianiem (Rain Bird)
  • Gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej (MPI)

Budowa oczek wodnych i stawów kąpielowych

Rozpoczęliśmy 21 lutego szkoleniem „Budowa oczek wodnych i stawów kąpielowych”. Na tym szkoleniu staramy się pokazać jak największy zakres z tego ogromnego tematu. Wiemy że niemożliwe jest zdobycie całej wiedzy w ciągu 10-12 godzin szkolenia. Dlatego naszym celem zawsze jest pokazanie jak największej ilości zagadnień oraz problemów które mogą spotkać projektanta i wykonawcę. Szkolenie nie jest produktowe. Nie promujemy na nim jednego producenta. Pokazujemy przykłady kilku firm, mówiąc o ich najważniejszych cechach. Co przerobiliśmy ty razem?

  • Jak projektować oczko wodne
  • Strefy głębokości
  • Dobór pomp oraz ich rodzaje. Praca z krzywą wydajności
  • Dobór filtracji do oczek wodnych oraz stawów kąpielowych
  • Projektowanie i wykonywanie atrakcji wodnych (fontanny plug&play, ściany wodne)

W przypadku stawów kąpielowych omówiliśmy wszystkie typy stawów budowanych na polskim rynku. Pokazaliśmy najważniejsze cechy filtracji biologiczno-mechanicznych Proficlear Oase, a także jak można wykorzystać złoża filtracyjne Hydroidea. Poruszyliśmy temat pielęgnacji zbiorników wodnych oraz ogólnych zasad jak walczyć i zapobiegać glonom.

Przy omawianiu tematu izolacji oczek wodnych i stawów skupiliśmy się na wykorzystaniu gromembrany EPDM. Dla chętnych, wykonaliśmy także praktyczny pokaz łączenia folii.

Podsumowując dzień pierwszy, spędziliśmy bardzo intensywne 10, a dla niektórych 12 godzin. To szkolenie jak zawsze, jest wstępem do dłuższych przygód z tym ogromnym tematem.

Projektowanie systemów automatycznego nawadniania

Kolejne 2 dni to nasze flagowe, szkolenie z projektowania systemów automatycznego nawadniania.

Natalia Kubala główna projektantka systemów nawadniania w Blue Garden, to jeden z najlepszych projektantów w swojej branży. Potwierdzi to każdy kto miał okazje z nią współpracować. To właśnie ona prowadzi szkolenie z nawadniania. Tym razem zajęła się około 20 osobową grupą kursantów. Jak zawsze, dla wielkości osób pierwszy kontakt z właściwym projektowaniem systemów nawadniania był szokiem. Ale z każdą godziną, z każdym wykonanym obliczeniem hydraulicznym, temat stawał się prostszy. Co ważne, szkolenia Blue Garden przygotowują do pracy z różnymi markami nawadniania, Toro, Rain Bird, Hunter i każdą inną.

Na szkoleniu maksymalnie wyczerpujemy tematykę wykonania projektu systemu nawadniania. Każdy z uczestników zaczął od poznania podstaw nawadniania,  poznał zasady projektowe oraz wykonał swój projekt. Projekt który zawierał odpowiednią rozstawę, obliczenia hydrauliczne, straty ciśnienia oraz wyrównany opad. Czyli wszystko to co powinien zawierać projekt wykonany zgodnej ze sztuką.

Drugi dzień szkolenia zakończył się krótką częścią praktyczną. Tą cześć poprowadził Sebastian, który pokazał jak w praktyce złożyć kolektor zaworowy. Następnie podłączył go do sterownika oraz omówił różne opcje jakich instalacji. Następnie zostały omówione zasady wykonania serwisów nawadniania.  Wskazał też najczęstsze usterki, problemy i rozwiązania. Na sam koniec, chętne osoby zostały do późnych, wieczornych godzin żeby uzyskać odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Instalacja oświetlenia 12V Garden Lights

Ostatni dzień szkoleniowy to wciąż niezgłębiony temat na polskim rynku. Zajęliśmy się tematem oświetlenia 12v. To szklenie poprowadzili razem Natalia i Sebastian. Wyjątkowo zastąpili oni Klaudię, która aktualnie miała ważniejsze (najważniejsze) sprawy na głowie 🙂

Jak w praktyce wyglądał ten dzień? Szkolenie rozpoczęła Natalia, która pokazała wstanie cechy, wady i zalety oświetlenia 12V Garden Lights. Uczestnicy szkolenia poznali wszystkie elementy które są potrzebne do wykonania tego typu oświetlenia.

W następnej części, wykonaliśmy razem projekty takiej instalacji. Kursanci sami dobrali lampy, kable, akcesoria i złączki. Na sam koniec każdy mógł samemu w praktyce podłączyć lampy, włączniki, czujniki. Zaprogramować i skorzystać z aplikacji do sterownia oświetleniem. Ogólnie, każdy dobrze się bawił i przekonał się jakie to proste!

Były to bardzo intensywne, ale znakomite dni. Masa świetnych ludzi, dla których chce nam się jeszcze bardziej prowadzić szkolenia Blue Garden. Mamy nadzieje że każdy na tych szkoleniach znalazł chociaż jedną rzecz która pomoże mu w przyszłości. Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *