Poradniki

Zakładanie trawnika z siewu

Najlepszy czas na zakładanie trawnika z siewu i wysiewanie nasion traw to termin wiosenny: przełom kwietnia i maja oraz jesienny: przełom sierpnia i września.
Trawnik z siewu można wprawdzie zakładać także w innych miesiącach, np. letnich, jednak trzeba pamiętać o intensywnym podlewaniu kiełkujących nasion, aby nie przeschły.

Przygotowanie podłoża pod zakładanie trawnika z siewu i siew nasion trawy zaczynamy od jego przekopania na głębokości około 20 cm możemy do tego użyć glebogryzarki, która zaoszczędzi nam czas lub tradycyjnej metody przekopania szpadlem. Podczas tego procesu oczyszczamy glebę z większych kamieni, korzeni czy pozostałościami po budowie. Jeśli nasza ziemia nie jest zbyt dobra gatunkowo należy ją użyźnić, trawy najlepiej rosną na glebie lekko kwaśnej pH 5,5-6,5. Jeśli nasza gleba jest zbyt kwaśna posypujemy wapnem lub kredą, gliniasta dodajemy do niej piasku, a gdy zbyt lekka i piaszczysta stosujemy kompost lub gotowe podłoże do trawników. Teren dokładnie wyrównujemy grabiami/niwelatorem i ubijamy walcem do wypożyczenia w naszej ofercie.

Dobór mieszanki jest indywidualny, zależy od tego jak trawnik będzie uczęszczany i jakie ma przeznaczenie. Do ogrodów przydomowych preferujemy mieszankę traw uniwersalnych lub gazonowych. Jeżeli trawnik ma być intensywnie użytkowany mieszanka traw sportowych i szybko regenerując. Istnieją też mieszanki na tereny suche, nie posiadające systemu automatycznego nawadniania , mieszanki na tereny zacienione jak i pod roboty koszące. Tutaj dobieramy mieszankę pod swoje preferencje i specyfikację ternu. W naszej ofercie posiadamy nasiona każdej półki cenowej firm Barenbrug,  Kiepenkerl oraz Trawnik Polski.   Zakładając trawnik należy rozważyć założenie siatki na krety, która pomoże nam uniknąć spotkania z niechcianymi lokatorami na naszym ogrodzie. Proces zakładania siatki na krety zaczynamy od jej wyboru. Polecamy siatki 33g i 40 g, wykonane z solidnego materiału polipropylenowego. Sposobów na zakładanie siatki na krety jest kilka my polecamy, najbardziej optymalny – kładziemy siatkę 15-20 cm pod planowanym trawnikiem, tak aby w przyszłości nie kolidowała ona z żadnymi zabiegami pielęgnacyjnymi.  Teren przygotowujemy podobnie jak pod trawnik, oczyszczamy i wyrównujemy. Rozwijając siatkę pamiętajmy żeby rozwijać ją w taki sposób, aby pasy były jak najdłuższe.  Kawałki siatki kładziemy na zakładkę 10 – 15 cm tak, aby nie było przerw pomiędzy pasami kładzionej siatki. Siatkę na krety mocujemy plastikowymi szpilkami na każdym rogu oraz na łączeniach.   Wysiew nasion przeprowadzamy w dzień bezwietrzny i pochmurny. Nasiona traw siejemy na ‘krzyż’ czyli pasami wzdłuż i w poprzek. Możemy siać ręcznie lub za pomocą siewnika co będzie bardziej dokładne i równomierne. Następnie metalowymi grabkami przysypujemy nasiona i wałujemy. Dobrze podlać od razu nowo założony trawnik rozproszonym strumieniem wody i przykrycie go agrowłókniną białą przytwierdzona metalowymi szpilkami do momentu aż trawa wzejdzie. Agrowłóknina chroni nasiona przed wywianiem jak i ptactwem.

Wypożycz profesjonalny siewnik i zapoznaj się z naszą ofertą urządzeń i maszyn ogrodniczych klikając tutaj!

Zakładanie trawnika z siewu
Zakładanie trawnika z siewu