Poradniki

Choroby trawnika

Zdarza się, że pomimo przykładania najwyższej staranności do pielęgnacji nasz trawnik traci swój wygląd. Częstym powodem niekorzystnego wyglądu murawy są choroby traw. Kilka chorób trawnika może zaatakować źdźbła jednocześnie i trudno je od siebie odróżnić. Pamiętajmy, że odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne minimalizują ryzyko wystąpienia chorób trawy, lecz nie chronią przed nimi całkowicie.

Jak rozpoznać co jest naszemu trawnikowi ? Oto kilka najpopularniejszych chorób.

Choroba ta dotyka wszystkie gatunki traw gazonowych. Występuje podczas upalnego i wilgotnego lata. W darni pojawiają się okrągłe plamy , smugi i pierścienie wielkości od kilku centymetrów do metra, plamy mają barwę palonego do brązowego z wyraźną ciemniejszą i wilgotną krawędzią, symptomem pomagającym w identyfikacji choroby jest specyficzny zapach wydzielający się z darni na 12-24 godzin przed ujawnieniem się choroby. Aby zapobiec chorobie musimy pamiętać aby nie stosować nawożenia wysoko azotowego, kiedy nadchodzi okres upałów (lub stosować go w obniżonej ilości). Systematyczne usuwanie i zapobieganie tworzenia się filcu oraz podlewać umiarkowanie.

Choroba ta objawia się białym lub różowym nalotem na trawie; zgniło-wilgotne plamy o średnicy 5-25 cm. Preferuje temperatury od 0 do 8 °C i wysoką wilgotność powietrza. Pleśń śniegowa jest niebezpieczna pod pokrywą śnieżną
Aby skutecznie zwalczać tę groźną chorobę grzybową, należy ograniczyć nawożenie azotowe, zwiększając jednocześnie nawożenie potasowo-fosforowe. Zwalczanie pleśni śniegowej polega na umiarkowanym nawożeniu oraz częstym koszeniu trawy. Dbamy również o usuwanie zanieczyszczeń organicznych z trawnika. Pleśni możemy zapobiec po przez dobrą całoroczną pielęgnacja trawnika. Przed zimą należy dokładnie zgrabić oraz wykonać zabieg wertykulacji. W sezonie pilnować aby trawnik nie był przelewany.

Główną oznaką tej choroby są zabarwione na kolor żółty do pomarańczowego źdźbła trawy. Przy zaawansowanym ataku tworzy się pył przez roznoszenie się zarodników późnym latem oraz jesienią na słabo zagospodarowanych trawnikach. Szczególnie dobre warunki ma przy utrzymującej się ciepłej pogodzie o temperaturze od około 20-30°C. Atak pasożytów traw wspomaga brak odpowiednich substancji odżywczych oraz wody. Do rozwoju przyczyniają się między innymi zbyt duża wilgotność gleby oraz niskie temperatury. Zabiegi takie jak wertykulacja, czyli napowietrzanie, piaskowanie, jak również prawidłowe zraszanie, pomoże w walce z rdzą źdźbłową traw. Zrównoważone zaopatrywanie w składniki pokarmowe przyczynią się do zahamowania rozwoju zgorzeli korzeniowych. Zapobiegawczo należy nawozić trawnik substancjami zaopatrzonymi w potas.

Filc to włóknisty materiał, który powstał z mieszaniny martwych źdźbeł trawy – łodyg i liści oraz ze ścinków pozostałych po koszeniu. Na przydomowym trawniku wygląda nieestetycznie i powoduje, że trawa słabiej rośnie. Filc zbija się w nieprzepuszczającą wody powłokę. Jest to szczególnie problematyczne podczas suszy, szczególnie latem. Woda nie wnika w głąb ziemi, ale zalega na murawie. Systematyczne zabiegi takie jak wertykulacja, grabienie zapobiegną tworzeniu się filcu.