Kategorie

Czy glony da się oswoić?
   04/21/2020 23:48:21    0 Comments
Czy glony da się oswoić?

Na wstępie musimy zaznaczyć jedno – nie ma oczka wodnego bez glonów. Występują one w różnych postaciach, są bardzo ważne dla zachowania równowagi biologicznej. Służą także jako baza składników odżywczych dla najmniejszych mieszkańców każdego stawu…

Czy glony da się oswoić? / Pokonać glony / Nie martw się o glony
 W niewielkiej, kontrolowanej ilości są dla Nas niemal niezauważalne. Jeśli jednak glony zaczną rozmnażać się zbyt szybko, równowaga w oczku wodnym może zostać zakłócona. Jaki będzie tego efekt? Zielona woda, glony najróżniejszych typów, które będą utwierdzały Nas w przekonaniu, że budowa oczka wodnego była złym pomysłem. 

Co wpływa na rozrost glonów?

Silne wahania temperatury, szczególnie w okresie wiosennym, mogą̨ nagle stać́ się̨ dokuczliwe dla oczka wodnego. Obumarłe pozostałości roślin i pokarmu dla ryb stanowią̨ idealne pożywienie dla glonów. Ponadto oczka wodne są̨ często zbyt małe i zbyt zarybione. Skutkiem tego parametry wody ulegają̨ pogorszeniu, nadmiernie rozwijają̨ się̨ glony oraz wytwarza się̨ szlam i występują̨ różne choroby ryb. Większość z tych przyczyn tj. nadmierne zarybienie, resztki roślinne, można w łatwy sposób wyeliminować. Co jednak zrobić, jeśli problem narasta?

Nie działaj w ciemno!

Pogorszenie się jakości wody jest znakiem, że równowaga biologiczna może być zaburzona. Nawet jeśli pozornie wiemy jaka jest przyczyna problemu, należy zacząć od dokładnego zbadania parametrów wody. Możemy zrobić to sami za pomocą specjalnych testerów, a także możemy zlecić kompleksowe, dokładne badania specjalistycznej firmie. Co badamy? Zaczynamy od poziomu pH, twardości całkowitej i węglanowej, a także poziomu fosforanów, azotanów, azotynów i chloru. Dzięki temu poznamy dokładną przyczynę i opracujemy skuteczną strategię działania.
Zaplanuj całoroczną pielęgnację.
Aby w pełni cieszyć się z pięknego oczka wodnego, musimy o nie dbać cały sezon.

Wiosna
Zaczynamy! Zacznij od powierzchownego oczyszczenia wody i pielęgnacji roślin. Optymalne parametry wody możesz otrzymać po zastosowaniu podstawowego preparatu AquaActiv OptiPond. Bardzo ważne jest aktywowanie biologii w systemie filtracji. Najprościej jest to zrobić za pomocą startera bakteryjnego BioKick. Należy też pamiętać o usunięciu resztek roślinnych i osadów z dna. Można to zrobić za pomocą specjalnego odkurzacza.

Lato
Motto na ten okres brzmi: tak mało jak to możliwe i tak dużo jak to konieczne. Interweniujemy tylko wtedy gdy będzie to potrzebne. Usuwaj liście, glony nitkowe i przekwitnięte rośliny wodne. Pilnuj poziomu wody, który może się szybko obniżać w skórek parowania. W tym okresie, bardzo dużym wsparciem dla oczka wodnego jest zastosowanie skimmera. Wraz z dobrze dobranym systemem fitracyjnym, powinny działać 24/7. Ciesz się tym najpiękniejszym okresem w roku!

Jesień
W tym okresie mamy już więcej pracy. Za pomocą odkurzacza usuń muł i inne osady z dna zbiornika. Możesz też wspomóc się preparatem SediFree. Jeśli nie mamy problemów z parametrami wody, wspomóż ryby przed zimą. Zrobisz to za pomocą Safe&Care, który dostosuje wodę do potrzeb ryb i biotopu.

Zima
Jest to najspokojniejszy okres w roku. Pamiętaj o rybach, które powinny mieć wystarczająco głęboką wodę. Jeśli zostaną one na zimę w oczku, zadbaj o stały dopływ tlenu. Możesz wykonać przerębel, lub zastosować specjalny blok IceFree. Dobrym pomysłem jest także stosowanie preparatu PhosLess, który usunie nadmiar fosforanów i pomoże lepiej rozpocząć nowy sezon. Pamiętaj także o zabezpieczeniu filtracji zgodnie z zaleceniami.


Powstawanie błony biologicznej (biofilmu), nieprzyjemnych zapachów, osadów lub glonów może skutecznie zepsuć przyjemność podziwiania ogrodów wodnych. Dzięki odpo- wiedniemu dozowaniu produkty do dezynfekcji OASE przez długi czas utrzymują czystą i klarowną wodę w fontannach ozdobnych oraz w wewnętrznych lub zewnętrznych zbiorni- kach dekoracyjnych. Należy zwrócić jednak uwagę na to, by nie stosować tych środków w zarybionych oczkach wodnych lub w biotopach.


Wspomóż swoje oczko wodne, aby mogło radzić sobie samo.
Prostota wyboru produktów w planie 3 kroków AquaActiv jeszcze bardziej ułatwia zapobieganie rozwojowi glonów
i zwalczanie ich. Produkty kategorii A i B zapobiegają̨ nad- miernemu wzrostowi glonów poprzez stabilizację parametrów wody i usuwanie nadmiaru składników pokarmowych. Dopiero jeśli te działania okażą się bezskuteczne, należy sięgnąć po produkty z kategorii C.

• Wiąże nadmiar fosforanów i zmniejsza w ten sposób wzrost glonów
• Szczególnie efektywny dzięki technologii
2 komponentów z systemem łatwej wymiany
• Wiąże szkodliwe metale ciężkie takie jak ołów i cynk
• Możliwość zastosowania w filtrach BioTec ScreenMatic, jak również bezpośrednio w wodzie


•    Pobudza życie biologiczne w filtrze na wiosnę lub przy ponownym uruchomieniu 

•    Natychmiastowe usuwanie azotynu, amonu i amoniaku 

•    Zalecany również w przypadku wymiany wody w oczku wodnym lub po oczyszczeniu filtra 

•    Nie ma konieczności ponownego dawkowania 

•    Niezwykle łatwe zastosowanie 

•    Wolne od patogenów 

•    Ponad 10 milionów aktywnych mikroorganizmów / ml* 

•    Doskonały do oczek wodnych imitujących naturalne 
zbiorniki