Aktywne filtry

Pompy

Pompa do oczka wodnego jest podstawą każdego systemu filtracji. Może też ona napędzać kaskadę, wodospad, strumyk. Pompy nie są takie same. Zawsze wybieramy pompę, która ma służyć do konkretnego celu. Nigdy nie kierujemy się liczbą, w domyśle, wydajnością, która jest napisana przy nazwie. Nie zawsze wysoka wydajność pompy spełni Nasze wymagania.
Czym więc mamy się kierować przy wyborze pompy? Po pierwsze poznajmy najpopularniejsze typy pomp:
Pompy fontannowe, które cechują się bardzo wysokim podnoszeniem wody. Pompy filtracyjno-strumieniowe, które możemy uznać za uniwersalne. Pompy grawitacyjne, służące głównie do filtracji dużych zbiorników np. stawów kąpielowych. Mają one dużą wydajność, ale mają bardzo niską wysokość podnoszenia wody. Przez to nie nadają się na kaskady i wodospady.
Kolejnym etapem jest określenie potrzebnej wydajności, podanej w litrach na 1 minutę lub m2 na godzinę. Jak obliczyć jaką wydajność potrzebujemy? Co poza tym? Nie patrzmy tylko na cenę. Wysoka cena pompy to nie tylko zasługa marki. To także inna jakość wykonania, dłuższa gwarancja, dodatkowe zabezpieczenia, a zwłaszcza energooszczędność.
Nawigator: aby przeliczyć jaką wydajność powinna mieć pompa dla Twojej kaskady, skorzystaj z prostego przelicznika. Na każdy 1 cm średniej szerokości kaskady, potrzebujemy 2-3 litrów wody na 1 minutę.

Uwaga: pompy grawitacyjne np. Oase Aquamax Gravity Eco 20000, nie nadają się do zasilania kaskady, wodospadu. Pompy tego typu mają dużą wydajność, ale bardzo niską siłę podnoszenia wody. Zawsze sprawdzaj krzywą wydajności, gdzie wyczytasz wszystkie potrzebne dane.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to, czego szukasz